Wszystko o szrotach i częściach do aut

Praktycznie w każdym mieście znaleźć można przynajmniej jeden szrot, na którym oferowane są liczne części samochodowe. Kupowanie takich części zamiennych właśnie w takim miejscu jest dosyć popularne i to nie tylko ze względu na niską cenę produktów. Dość często spotkać się można także z opinią, że nie ma sensu przepłacać za drogie i nowe części, gdy w grę wchodzą tanie i sprawne elementy. Nic, więc dziwnego, że szroty odwiedzane są przez różne osoby każdego dnia.

Proces kasacji pojazdu

Pierwszym etapem do pozyskania części ze złomowanych aut jest przede wszystkim ich demontaż. Na początku każde auto musi zostać odpowiednio zabezpieczone czyli pozbawia się go szkodliwych substancji czy elementów. Poduszki powietrzne, olej silnikowy czy hamulcowy i płyn z chłodnicy to kilka przykładów. Po pozbyciu się ich można dokładnie obejrzeć samochód co pozwala wyodrębnić z niego te części, które nadają się do użytkowania, a także takie, które przeznaczone są do przetworzenia. Recykling samochodów pozwala na tworzenie nowych surowców z istniejących już materiałów. Jest to bardzo ekologiczny proces, który wpływa korzystnie na ochronę środowiska. Po pozyskaniu części z samochodów można je śmiało wystawić do sprzedaży. To właśnie takie części oferuje auto szrot.

Jakie części oferują szroty?

Nie każdy wie, ale na szrotach można tak naprawdę kupić wiele rodzajów części zaczynając od elementów karoserii, a kończąc na wnętrzu. To wszystko dzieje się w oparciu o demontaż samochodu. Złomowane pojazdy są rozbierane na części i ocenia się stan techniczny poszczególnych elementów. Następnie sprawne i nieuszkodzone elementy, które nadają się do ponownego wykorzystania są wystawiane do sprzedaży. Dzięki licznym markom samochodów, które pojawiają się na szrotach znaleźć można tu różnorodne modele i warianty silników, lusterek, oświetlenia czy chociażby foteli samochodowych. Oczywiście kupić można także bez problemu części do aut takie jak amortyzatory czy skrzynie biegów, a także wiele innych. W zasadzie nie ma takiej części, która prędzej czy później nie pojawi się w ofercie szrotu. Co więcej istnieje wiele modeli, gdyż pochodzą one z różnych aut, a to pozwala na dopasowanie konkretnych części do własnych potrzeb. Można zatem dopasować ich rodzaj jak też wygląd zewnętrzny w oparciu o analizę koloru.

Kiedy opłaca się kupować części samochodowe na szrocie?

Z pewnością zakupy na szrocie są bardzo korzystne wtedy, gdy poszukiwane przez nas części są bardzo drogie. Tak jest zazwyczaj, gdyż nowe części są bardzo drogie, a większość z nas nie chce przepłacać. To właśnie, dlatego co raz więcej osób wybiera szrot jako miejsce, w którym zaopatrzy się w używane, ale solidne części. Często można zauważyć, że w internetowych sklepach istnieje wiele promocji, które mogą zachęcać do kupowania niektórych elementów samochodowych. Jednak warto tutaj pamiętać, że tego typu zakupy niosą ze sobą pewne ryzyko. Otóż zamawiając przez internet elementy karoserii czy lusterka możemy niedokładnie dopasować ich kolor do barwy naszego auta. Dodatkowo zdarza się, że takie zakupy kończą się niezbyt przyjemnie, gdyż dana część nie pasuje do naszego auta pod względem technicznym. Aby zapobiec takim sytuacjom warto jest zatem osobiście dokonywać zakupów w sklepie stacjonarnym. Odwiedzając szrot auto części możemy być pewni, że dana część zostanie idealnie dopasowana do naszego samochodu. Jest to, więc bardzo korzystne rozwiązanie. Zakupy na szrocie są także najlepszą opcją w przypadkach, gdy nie możemy pozwolić sobie na drogie nowe elementy, a podrabiane zamienniki nie spełniają naszych wymagań. Dość często słyszy się, że takie zamienniki są po prostu nietrwałe i posiadają bardzo niską jakość. W takich sytuacjach najlepszym wyjściem jest wybrać się na szrot, gdzie do wyboru mamy wiele oryginalnych i sprawnych części w niskich cenach.

Części samochodowe na szrotach -tanie, ale czy solidne?

Dosyć często szroty odwiedzane są nie tylko przez osoby indywidualne, ale i firmy, które dokonują tu sporych zakupów. Dzieje się tak, dlatego gdyż oryginalne i solidne części nie mają sobie równych, a na szrotach są one bardzo tanie. Niektórzy obawiają się jednak niskiej jakości czy też uszkodzeń. Czy warto, więc kupować na szrotach? Z pewnością tak. Zaoszczędzenie wielu złotych na sprawnym elemencie jest korzystnym wyborem natomiast jakość nie pozostawia tutaj nic do życzenia. Oczywiście części te są używane jednak nadają się one w pełni do ponownego wykorzystania, dlatego należy zastanowić się czy warto przepłacać za nowe elementy, gdy do wyboru mamy solidne i tanie?

Jakie części do aut wybierać na szrotach?

Odwiedzając szrot można zauważyć, że w ofercie znajduje się szereg różnorodnych elementów i części. Dzięki szerokiemu asortymentowi praktycznie każdy właściciel samochodu danej marki może zaopatrzyć się tutaj w konkretną część. Są oczywiście takie elementy, które nie wymagają, aż takiego dopasowywania jednak duża ilość przeznaczona jest jedynie do określonych modeli aut. Należy zatem dokładnie sprawdzać wszystkie części i to czy są one możliwe do zamontowania w naszym aucie. W tym procesie może pomóc nam wykwalifikowany pracownik szrotu, który zna się na rzeczy. To właśnie za jego poradą możemy zakupić silnik, który sprawdzi się w naszym samochodzie lub wybrać konkretne lusterka. Co najczęściej kupowane jest na szrotach? Oprócz lusterek są to reflektory, oświetlenie, błotniki, felgi czy akcesoria takie jak anteny. Często takie drobiazgi jak listwy czy wiele innych kosztują bardzo dużo jako nowe. To właśnie, dlatego warto wybrać się na szrot, gdyż tutaj można kupić dużo, a wydać bardzo mało.

Jakość elementów pochodzących ze szrotów jest bardzo duża, a ich cena niska. Z pewnością są to jedne z najważniejszych aspektów, które przyciągają tak wiele osób. Dodatkowo jednak należy pamiętać, że nie ma nic lepszego niż oryginalne części. Podrabiane silniki czy amortyzatory nie są trwałe, gdyż ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Dodatkowo wymaga to często pracochłonnego dopasowywania części zamiennych, a niekiedy kończy się to fiaskiem. Z tego względu lepiej jest dobrze poszukać oryginalnych elementów na szrocie niż kupować tanie zamienniki, które nie posłużą nam przez długi czas. Dzięki dużej różnorodności można znaleźć tutaj prawdziwe perełki, a nasz portfel nie odczuje za bardzo całego wydatku. Jest to, więc bardzo korzystne pod wieloma względami rozwiązanie dla każdego kto szuka wysokiej jakości i niskich cen w jednym.


Dodano: 2017-12-13

Ocenione na: 4.8/5